तालिबानी सरकारसँग चीनको ५४ करोड अमेरिकी डलर बराबरको उर्जा सम्झौताको कारण

चिनियाँ कम्पनीले अफगानिस्तानको तालिबान नेतृत्वको सरकारसँग ५४ करोड अमेरिकी डलर बराबरको लगानी तेल तथा प्राकृतिक ग्यास क्षेत्रमा लगानी लगाउने सम्झौता गरेको छ ।अमेरिकाले सेना फिर्ता गरेपछि तालिबानले सन् २०२१को अगस्टमा नियन्त्रण कायम गरेयता यो सबै भन्दा ठुलो लगानी सम्झौता हो ।

चीनले औपचारिकरूपमा तालिबानलाई अफगानिस्तानको वैधानिक सरकारको रूपमा मान्यता दिएको छैन तर चीनले उसको आर्थिक सुरक्षा तथा रणनीतिका लागि अफगानिस्तानको प्राकृतिक स्रोत साधन महत्वपूर्ण हुने पहिचान गरेको छ ।

पश्चिमा कूटनीतिज्ञहरू राजधानी काबुलबाट भागेका बेला चिनियाँ सम्झौताकारहरू त्यहाँ बसे ।

चीन विश्वको सबै भन्दा बढी ऊर्जा खपत गर्ने देशा हो । उसको आन्तरिक खपत पूरा गर्न देश भित्रका उपलब्ध उर्जा उत्पादनले धान्न सक्ने अवस्था रहेको छैन् । यसले गर्दा चीनलाई तेल तथा प्राकृतिक ग्यासको प्रमुख आयातकर्ता देश बनाएको छ । चीनले रुस, इक्वेडोर र मध्यपूर्वको खाडीका देशहरूबाट तेल तथा प्राकृतिक ग्यासको आयात गरिरहेको छ ।

अमेरिकाले चीनमाथि दबाब बनाउन यस वरिपरिका क्षेत्रमा दबदबा बनाउन खोजेको छ । तर यसका लागि अमेरिकालाई ठुलो खर्च गर्नुपर्ने देखिन्छ ।

यो कमजोरीको पहिचान गरी चीनले द बेल्ट एन्ड रोड इनसिएटिभ बलियो बनाउन प्रयास गरेको छ । यसलाई युरेसियासँग जोड्न प्रयास गरिहेको छ । सडक र रेल यातायातले बाटोमा बन्दोबस्तीको सामानको व्यवस्था पनि गर्नुपर्ने हुन्छ । चीन अमेरिकी शक्ति भन्दा पर पुगेको छ । उदाहरणका लागि चीन पाकिस्तान आर्थिक करिडोर बीआरआई परियोजनाका लागि एक महत्वपूर्ण कुनेढुङ्गा हो । यो पश्चिमी हिन्दमहासागरमा पहुँच कायम गर्छ र यो मध्यपूर्वमा जाने सानो बाटो हो । अमेरिकी दबादबामा रहेको जलसैनिक क्षेत्रलाई बाइपास गरी जाने बाटो चीन पाकिस्तान आर्थिक करिडोरको बाटो हो ।

अफगानिस्तानको सहभागिता बिना बीआरआईको रणनीतिक मार्गचित्र पूरा हुन सक्ने छैन् । अफगानिस्तानको सीमा चीनको सीमासँग जोडिन्छ । यो मध्यपूर्व, मध्य तथा दक्षिण एसियाको चौबाटो बीचमा छ । यसले चीनको सुरक्षा तथा रणनीतिमा अफगानिस्तानको महत्व स्थापित गराउँछ ।

अमेरिकी नेतृत्वको युद्धले गर्दा दशकौँसम्म अफगानिस्तान अस्थिरताको अवधिमा रहिआएको छ । अहिले तालिबानले अफगानिस्तानलाई नियन्त्रणमा लिएको छ ।

तुलनात्मकरूपमा अफगानिस्तान सन्तुलित देखिएपनि इश्लामिक स्टेट नामक लडाकु संगठनले निरन्तर आतंकवादी आक्रमण गराइरहेको छ । अफगानिस्तान ४० वर्षमा सर्वाधिक स्थायित्वको बिन्दुमा रहेको देखिएको छ ।

अफगानिस्तान खनिजस्रोतसाधन सम्पन्न देश हो । प्रमाणितरूपमा अफगानिस्तानमा साढे सत्र खर्ब घन फिन प्राकृतिक ग्यासको भण्डार र तेलको भण्डार पनि रहेको छ ।

अमेरिकाले त्यहाँ आफ्नो सरकार खडा गरेपनि यस्ता क्षेत्रमा काम भएन् । यी परिदृश्यमा दुई पृथक विचारबाट ध्रुवीकृत देश इश्लामिक कटट्रपन्थी र कम्युनिस्ट देशबीच यो आधा अर्ब बढी अमेरिकी डलर बराबरको सम्झौता भएको हो ।

यो सम्झौता गर्दा चीनले अफगानिस्तानको आन्तरिक राजनीतिलाई सम्मान गर्ने र परम्परागत अहस्तक्षेपको नीति कायम राख्ने प्रतिबद्धता व्यक्त गरेको छ । यो अमेरिकाको भन्दा फरक अवस्था हो ।अमेरिकाले देशमाथि हैकम लाद्न खोज्छ र खोजेको थियो ।

पश्चिमाहरूले इश्लामिक कट्टरपन्थीहरूलाई उक्साएर चीनमा उपद्रव मच्चाउने प्रयास गर्दै आएका छन् । सिनजिआङ स्वायत्त क्षेत्रमा त्यहाँको पृथक्तावादीहरूलाई पश्चिमाहरूले उक्साइरहेको छ ।

यस सन्दर्भमा चीनको विदेश नीति व्यवहारिक देखिन्छ । तालिबानसँगको यो समझौताबाट यो प्रष्ट भएको छ । चीनलाई ऊर्जाको आवश्यकता छ उसलाई छिमेकी देशबाट पाउनु राम्रो हुनेछ । साथै चीनले अफगानिस्तानमा लगानी लगाउँदा उत्पन्न हुने समृद्धिबाट त्यहाँ बढी स्थायित्व प्रदान गर्न सहयोग पु¥याउन खोजेको छ ।

अमेरिकाले त्यहाँ सेना पठाएर गएको हस्तक्षेपबाट त्यहाँ ठुलो धनजनको क्षति भएको छ । चीनको यस्तो सम्झौताबाट अफगानिस्तानमा विकास तथा समृद्धिलाई सहयोग पु¥याउने अपेक्षा गरिएको छ ।

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.