डेंगु के हो ? यसका लक्षण, जोखिम र उपचार

डेंगु (Dengue) संक्रमण विश्वका १०० भन्दा बढी देशहरूमा देखा पर्ने एक सामान्य समस्या हो र करिब ३ अर्ब मानिस डेंगुबाट प्रभावित क्षेत्रमा बसोबास गर्छन् । यसमा नेपाल, भारत र दक्षिणपूर्वी एशियाका अन्य भागहरू, चीन, अफ्रिका, ताइवान र मेक्सिको समावेश छन् । गएको असारयता नेपालमा डेंगी संक्रमण तीव्र रूपमा फैलँदै गएको छ । इपिडिमियोलोजी तथा रोग नियन्त्रण महाशाखाको तथ्यांकानुसार भदौ २२ गतेसम्म ६ हजार ७०७ जनामा संक्रमण पुष्टि भएको छ ।

यो अवधिमा काठमाडौं उपत्यकामा सबैभन्दा धेरै दुई हजार ६१३ जना संक्रमित भएका छन् । डेंगी ‘एडिस एजिप्टी’ र ‘एडिस एल्बोपिक्टस’ प्रजातिका पोथी लामखुट्टेको टोकाइबाट सर्छ ।

डेंगु भनेको के हो ?

डेंगु लामखुट्टेबाट सर्ने भाइरल संक्रमण वा रोग हो । डेंगुका कारण उच्च ज्वरो आउने, टाउको दुख्ने, मांसपेशी र जोर्नी दुख्ने, छालामा दाग लाग्ने आदि हुन्छ । डेंगु ज्वरोलाई ब्रेकबोन फिभर (Breakbone fever) पनि भनिन्छ । डेंगु एडिस लामखुट्टेको टोकाइबाट लाग्ने गर्छ । यो संक्रमण Flaviviridae famil को भाईरस – DENV-1, DENV-2, DENV-3 DENV-3 र DENV-4 DENV-4 द्वारा सेरोटाइपको कारणले हुन्छ । तर, यी भाइरस १० दिनभन्दा बढी बाँच्दैनन् । जब डेंगु संक्रमण गम्भीर हुन्छ, डेंगु हेमोरेजिक ज्वरो वा DHF (Dengue Haemorrhagic Fever) को जोखिम बढ्छ। यसले अत्यधिक रक्तस्राव, रक्तचापमा अचानक गिरावट, पीडितको मृत्यु समेत हुन सक्छ। DHF लाई डेंगु शक सिन्ड्रोम (Dengue shock syndrome) पनि भनिन्छ। अधिक गम्भीर अवस्थामा, तत्काल अस्पताल भर्ना आवश्यक छ अन्यथा पीडितको ज्यान पनि जान सक्छ। डेंगुको कुनै खास वा विशेष उपचार उपलब्ध छैन । यसको लक्षण पहिचान गरेर मात्रै यसलाई नियन्त्रण गर्न सकिन्छ ।

डेंगुका लक्षणहरू :

डेंगु हल्का वा गम्भीर दुवै हुन सक्छ । यस्तो अवस्थामा यसको लक्षण पनि फरक–फरक देखिन्छ । धेरै पटक हल्का डेंगु हुँदा खासगरी बालबालिका र किशोरकिशोरीहरूमा कुनै लक्षण देखिँदैन। डेंगुको सङ्क्रमण भएको चारदेखि सात दिनभित्रमा हल्का लक्षणहरू देखिन थाल्छन् । यी लक्षणहरूमा उच्च ज्वरो (104°F) को अतिरिक्त निम्न लक्षणहरू समावेश छन्:
– टाउको दुख्ने
– मांसपेशी, हड्डी र जोर्नी दुखाइ
– उल्टी
– वाकवाकी
– आँखा दुखाइ
– छालाको दाग
– ग्रंथिहरू सुन्निनु

यद्यपि, गम्भीर अवस्थामा हेमोरेजिक ज्वरो वा DHF (Dengue Haemorrhagic Fever) हुने जोखिम बढेको छ। यस्तो अवस्थामा रक्तनलीमा क्षति पुग्छ र रगतमा प्लेटलेटको मात्रा कम हुन थाल्छ । यस्तो अवस्थामा निम्न लक्षणहरू देख्न सकिन्छ:

– गम्भीर पेट दुख्नु
– लगातार उल्टी हुनु
– गिजा वा नाकबाट रगत बग्नु
– पिसाब, दिसा, वा वान्तामा रगत देखापर्नु
– छाला मुनि रक्तस्राव, जो एक चोट जस्तै देखिन सक्छ
– सास फेर्न कठिनाई
– थकित महसुस गर्दै
– चिडचिडापन वा बेचैनी हुनु

डेंगुको जोखिम कारक :

त्यहाँ विभिन्न कारकहरू छन् जसले डेंगुबाट संक्रमित हुने जोखिम बढाउन सक्छ । केही प्रमुख जोखिम कारक :-

डेंगुको प्रकोप भएको क्षेत्रमा बस्नु : यदि तपाईं एडिस लामखुट्टेको प्रकोप बढी भएको क्षेत्रमा बस्नुहुन्छ भने, डेंगुबाट सङ्क्रमित हुने सम्भावना स्वाभाविक रूपमा बढ्छ ।

पहिलेको संक्रमण : जसलाई एकपटक डेंगु लागेको हुन्छ, उनीहरुमा यो भाइरल संक्रमणबाट प्रतिरोधात्मक क्षमता हुँदैन । यस अवस्थामा, जब तपाइँलाई दोस्रो पटक डेंगु हुन्छ, तपाइँको प्रभावित हुने सम्भावना बढी हुन्छ।

कम रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता : कमजोर रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता भएका व्यक्तिलाई पनि डेंगु हुने सम्भावना बढी हुन्छ । यस्तो अवस्थामा वृद्धवृद्धालाई डेंगुको बढी जोखिम हुन्छ । साथै मधुमेह, फोक्सोको रोग र हृदय रोगबाट पीडित व्यक्तिहरूलाई पनि डेंगुको जोखिम बढेको छ।

कम प्लेटलेट काउन्ट : पीडितको रगतमा प्लेटलेट (क्लटिंग कोशिका) काउन्ट धेरै कम हुँदा डेंगु झन् गम्भीर हुन्छ। यस्तो अवस्थामा यदि तपाईको प्लेटलेट काउन्ट लेभल पहिले नै कम छ भने तपाई अरु भन्दा चाँडै डेंगुबाट संक्रमित हुन सक्नुहुन्छ ।

डेंगुको जटिलता :

यदि डेंगुको संक्रमण गम्भीर छ भने, यसले तपाईंको फोक्सो, कलेजो र मुटुलाई असर गर्न सक्छ। रक्तचाप धेरै कम हुन सक्छ। चरम अवस्थामा यो घातक पनि हुन सक्छ। डेंगुको संक्रमण गम्भीर हुँदा शरीरमा निम्न जटिलताहरू देख्न सकिन्छ :
– गम्भीर पेट दुखाइ
– कलेजो मा तरल पदार्थको संचय
– रक्तस्राव
– वाकवाकी
– छातीमा तरल पदार्थ जम्मा हुन्छ
– डेंगुको निदान

डेंगु सामान्यतया बिरामीको लक्षण र शारीरिक परीक्षणको आधारमा निदान गरिन्छ। तपाईंको डाक्टरले तपाईंको लक्षणहरू मूल्याङ्कन गरेपछि निम्न परीक्षणहरू सुझाव दिन सक्छन्-

कम्प्लीट ब्लड काउन्ट: यस परीक्षणको माध्यमबाट शरीरमा प्लेटलेट काउन्ट पत्ता लगाइन्छ । यी कोशिकाहरूको कम गणनाले डेंगु कत्तिको गम्भीर भएको देखाउँछ ।

डेंगु NS1 Ag को लागि ELISA परीक्षण: यो एक रगत परीक्षण हो, जस मार्फत डेंगु भाइरस एन्टिजेन (dengue virus antigen) पत्ता लगाइन्छ । यद्यपि, यसले संक्रमणको प्रारम्भिक चरणहरूमा नकारात्मक परिणामहरू देखाउन सक्छ । यस्तो अवस्थामा यदि कसैमा डेंगुको लक्षण कायम रह्यो भने फेरि यो परीक्षण गराउनुपर्छ ।

PCR परीक्षण (भाइरल DNA पत्ता लगाउनको लागि): यो परीक्षण संक्रमणको पहिलो ७ दिनमा अझ प्रभावकारी हुन सक्छ, जब NS1Ag संक्रमण भए पनि परीक्षणको नतिजा नेगेटिभ आउँछ ।

सीरम IgG र IgM परीक्षण : यो परीक्षण सामान्यतया पछिको अवस्था र अवस्था थाहा पाउन गरिन्छ । एक पटक भाइरस शरीरमा प्रवेश गरेपछि प्रतिरक्षा कोशिकाहरूले डेंगु भाइरस विरुद्ध आईजीजी र आईजीएम एन्टिबडीहरू उत्पादन गर्न थाल्छन् । यी एन्टिबडीहरूको स्तर बिस्तारै बढ्दै जान्छ।

डेंगु को उपचार :

डेंगुको कुनै खास औषधि वा सही उपचार उपलब्ध छैन । डाक्टरले ज्वरो र दुखाइ नियन्त्रण गर्न प्यारासिटामोल जस्ता दुखाइ निवारक औषधिहरू लेख्न सक्छन् । शरीरलाई हाइड्रेटेड राख्नु डेंगु नियन्त्रणमा राख्ने सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण उपाय हो । यस्तो अवस्थामा सफा पानी पर्याप्त मात्रामा पिउनुपर्छ । तर, गम्भीर लक्षण भएका बिरामीहरूलाई अस्पताल भर्ना गर्नुपर्ने हुन्छ । गम्भीर अवस्थाहरूमा, रोगीलाई नशामा तरल पदार्थ (Intravenous fluid) वा इलेक्ट्रोलाइट पूरकहरू दिनुपर्छ । केही अवस्थामा यो रक्तचाप निगरानी र रक्तक्षेपण मार्फत पनि उपचार गरिन्छ । एस्पिरिन वा आइबुप्रोफेन जस्ता औषधिहरू आत्म-प्रशासित गर्न नबिर्सनुहोस्, किनकि यसले रक्तस्रावको जोखिम बढाउन सक्छ।

डेंगु रोकथाम :

डेंगु लामखुट्टेको टोकाइबाट मानिसबाट अर्को व्यक्तिमा सर्ने (communicable disease) सरुवा रोग हो । यस्तो अवस्थामा खोप उपलब्ध नहुँदा लामखुट्टेबाट आफूलाई बचाउनु नै डेंगुबाट बच्ने उपाय हो । मे २०१९ मा यूएस फूड एण्ड ड्रग एडमिनिस्ट्रेशन  (US Food and Drug Administration) ले ९ देखि १६ वर्षका बालबालिकाहरूमा डेंगभ्याक्सिया (Dengvaxia) नामक डेंगु खोपको प्रयोगलाई अनुमोदन गरेको छ । यद्दपी यस्को उपलब्धता सहज छैन । त्यसैले सकेसम्म लामखुट्टे निरोधक, लामखुट्टेको जाली प्रयोग गर्नुहोस् । साँझ हुनुभन्दा पहिले घरको झ्याल र ढोका बन्द गर्नुहोस् । शरीर पूरै ढाक्ने कपडा लगाउनुहोस् । यसका अलावा तपाईले निम्न उपायहरू पनि अपनाउन सक्नुहुन्छ:
पानी छोपेर राख्नुहोस्। लामखुट्टेले यी ठाउँहरूमा मात्र अण्डा दिन्छ । यदि त्यहाँ खुला पानीको स्रोत छ जुन तपाईं हटाउन सक्नुहुन्न भने यसलाई छोप्नुहोस् वा उपयुक्त कीटनाशक प्रयोग गर्नुहोस्।

Leave a Reply

Your email address will not be published.