वैज्ञानिक दृष्टिकोण भनेको के हो ?

विज्ञानको इतिहास हजारौं वर्ष पुरानो हो तर विज्ञानको व्यापक विकास साढे चार सय वर्षअघि आधुनिक विज्ञानको जग तयार हुँदै गर्दा सुरु भएको थियो । आधुनिक विज्ञानको आगमनसँगै भौतिक र जैविक संसारको बारेमा मानिसको ज्ञानमा तीव्र वृद्धि भएको छ । त्यसैले विज्ञानले मानव सभ्यतालाई धेरै प्रभाव पारेको छ। हामी आधुनिक युगलाई वैज्ञानिक युग भन्छौं। विज्ञानले मानिसको क्षमता र सीमालाई विस्तार गरेको छ । आज अनगिन्ती उपकरणहरू र उपकरणहरू हाम्रो दैनिक जीवनको एक हिस्सा बनेका छन्। तर यो कस्तो विडम्बना हो कि एकातिर हामी विज्ञान र प्रविधिको क्षेत्रमा भएका आविष्कारको पूरा फाइदा उठाइरहेका छौँ तर अर्कोतिर कुप्रथा, मिथक, रुढी, अन्धविश्वास र पाखण्डले पनि हाम्रो जीवन र समाजमा स्थान बनाएको छ । हाम्रो समाजका शिक्षित र अशिक्षित दुवै वर्गका अधिकांश जनसंख्या निर्दयी र रूढीवादी विश्वासका कट्टर समर्थक हुन्। आजको हरेक शिक्षित मानिस वैज्ञानिक खोजहरू जान्न, बुझ्न चाहन्छ। टिभी, पत्रपत्रिका र आमसञ्चारका अन्य माध्यमबाट उनी हरेक दिन नयाँ–नयाँ समाचार जान्न खोज्छन् । अर्कोतर्फ, यी शिक्षितहरू पनि कुप्रथा, मिथक, रूढी, अन्धविश्वास र पाखण्डको शिकार बन्छन्। धेरै वैज्ञानिकहरू पनि अन्धविश्वास र दुष्टताको शिकार बन्छन्; जसले चकित पार्छ।

वास्तुशास्त्र कुनै विज्ञान होइन, आध्यात्मिक र दिव्य शक्ति भन्ने कुनै चिज छैन, तर यो केही ज्योतिषी, तान्त्रिक, साधु, पाखण्डी बाबा आदिको कालो काम हो। यसका बाबजुद पनि कतिपय मानिसले अन्धविश्वास, रूढीवादी विश्वास र कुप्रथालाई समर्थन गरेको देखिन्छ । यसको मुख्य कारण कुनै पनि कुरालाई बिना प्रमाण विश्वास गर्ने प्रवृत्ति अर्थात् वैज्ञानिक दृष्टिकोणको पूर्ण अभाव हो।

विज्ञानको यति धेरै विकास भइसकेपछि पनि किन हामी काल्पनिक भूत, बोक्सीविद्या, पुनर्जन्म, ज्योतिष शास्त्र र अन्य मिथक र अन्धविश्वासमा विश्वास गर्छौं ? खासगरी तराई भेगतिर छोरी जन्मेपछि किन मार्छन् महिला ? छोरी वा केटा जन्मनुमा आमा जिम्मेवार हुँदैनन्, राहु-केतु ग्रह होइनन्, ग्रहण सामान्य आकाशीय घटना हुन्, भूत मनका रोग हुन्, ज्योतिष र फलस्वरूप हाम्रो पुस्तकमा वर्षौंदेखि सिकाइँदै आएको छ । वास्तुशास्त्र कुनै विज्ञान होइन, आध्यात्मिक र दिव्य शक्ति भन्ने कुनै चिज छैन, तर यो केही ज्योतिषी, तान्त्रिक, साधु, पाखण्डी बाबा आदिको कालो काम हो। यसका बाबजुद पनि कतिपय मानिसले अन्धविश्वास, रूढीवादी विश्वास र कुप्रथालाई समर्थन गरेको देखिन्छ । यसको मुख्य कारण कुनै पनि कुरालाई बिना प्रमाण विश्वास गर्ने प्रवृत्ति अर्थात् वैज्ञानिक दृष्टिकोणको पूर्ण अभाव हो।

वैज्ञानिक दृष्टिकोण वा सोच के हो ?

वैज्ञानिक दृष्टिकोण भनेको मूलतः त्यस्तो मनोवृत्ति वा सोच हो जसको आधारभूत आधार कुनै पनि घटनाको पृष्ठभूमिमा रहेको कार्यलाई थाहा पाउने प्रवृत्ति हो। वैज्ञानिक दृष्टिकोणले हामीमा सोधपुछ गर्ने प्रवृत्ति विकास गर्छ र बुद्धिमानी निर्णय गर्न मद्दत गर्छ। कुनै पनि कुरामा बिना प्रमाण विश्वास गर्नु वा उपलब्ध प्रमाण अनुसार मात्र विश्वास गर्नु वैज्ञानिक दृष्टिकोणको अवस्था हो । पण्डित जवाहरलाल नेहरूद्वारा सन् १९४६ मा आफ्नो पुस्तक ‘डिस्कवरी अफ इन्डिया’ मा वैज्ञानिक दृष्टिकोणको महत्त्वलाई विचारको लागि प्रस्तुत गरिएको थियो। उनले यसलाई लोककल्याण र सत्यको खोजी गर्ने माध्यम भएको बताए । वैज्ञानिक दृष्टिकोणको बारेमा बुझ्नको लागि हामीले पहिले विज्ञानले कसरी काम गर्छ अर्थात् वैज्ञानिक दृष्टिकोणको लागि वैज्ञानिक विधि कसरी उपयोगी छ भनेर बुझ्नु पर्छ।

प्राकृतिक घटना, कार्य र तिनका कारण पत्ता लगाउने मानवको जिज्ञासाले एउटा व्यवस्थित विधिको जन्म गरायो जसलाई हामी ‘वैज्ञानिक विधि’ वा ‘वैज्ञानिक विधि’ भनेर चिन्छौं। सरल शब्दमा भन्नुपर्दा, वैज्ञानिकहरूले विज्ञानसँग सम्बन्धित काममा प्रयोग गर्ने विधिलाई वैज्ञानिक विधि भनिन्छ।

प्राकृतिक घटना, कार्य र तिनका कारण पत्ता लगाउने मानवको जिज्ञासाले एउटा व्यवस्थित विधिको जन्म गरायो जसलाई हामी ‘वैज्ञानिक विधि’ वा ‘वैज्ञानिक विधि’ भनेर चिन्छौं। सरल शब्दमा भन्नुपर्दा, वैज्ञानिकहरूले विज्ञानसँग सम्बन्धित काममा प्रयोग गर्ने विधिलाई वैज्ञानिक विधि भनिन्छ। वैज्ञानिक विधिका मुख्य सर्तहरू वा एकाइहरू हुन्: अन्वेषण, अवलोकन, प्रयोग, गुणात्मक र मात्रात्मक विश्लेषण, गणितीय मोडेलिङ र भविष्यवाणी। विज्ञानको कुनै पनि सिद्धान्तमा यी सर्तहरू वा एकाइहरूको उपस्थिति आवश्यक छ। विज्ञानको कुनै पनि सिद्धान्त, आज यो साँचो जस्तो लाग्न सक्छ, यी मापदण्डहरू पूरा नगर्दा खारेज गरिन्छ।

वैज्ञानिक दृष्टिकोण भएका मानिसहरूले आफ्नो कुरा प्रमाणित गर्न वैज्ञानिक विधिको सहारा लिन्छन्। तपाईले सोचिरहनुभएको हुन सक्छ कि यो वैज्ञानिक विधि विज्ञानसँग सम्बन्धित काममा मात्र प्रयोग हुनेछ तर त्यस्तो होइन, यो हाम्रो जीवनका सबै कार्यहरूमा लागू हुन सक्छ किनभने यो हामी सबैको जिज्ञासाबाट उत्पन्न हुन्छ। त्यसैले, हरेक व्यक्ति, चाहे त्यो वैज्ञानिक होस् या नहोस्, वैज्ञानिक दृष्टिकोण राख्न सक्छ। वास्तवमा, वैज्ञानिक दृष्टिकोणले दैनिक जीवनको प्रत्येक घटनाको बारेमा हाम्रो सामान्य बुझाइको विकास गर्दछ। यो प्रवृत्तिलाई जीवनमा अपनाएमा अन्धविश्वास र पूर्वाग्रहबाट मुक्ति पाउन सकिन्छ ।

हाम्रो देशमा वैज्ञानिक दृष्टिकोण विकास गर्न सजिलो छैन, किनभने हाम्रो समाजमा जिज्ञासालाई त्यति महत्त्व दिइँदैन। प्रश्न गर्ने प्रवृत्तिलाई निरुत्साहित मात्र गरिंदैन, सजाय पनि दिइन्छ । नेपाली समाजमा वैज्ञानिक दृष्टिकोणको विकास सामाजिक जागरणबाट मात्र सम्भव छ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.