पूनर्विवाहमा संकोच किन ?

हरेक व्यक्तिलाई उमेरको हरेक चरणमा एक साथी चाहिन्छ, चाहे आफ्नो भावना व्यक्त गर्न वा शारीरिक आवश्यकताहरू पूरा गर्न । मानिस एक सामाजिक प्राणी हो, त्यसैले ऊ समाजबाट अलग रहन सक्दैन। जीवनसाथीको आवश्यकता पनि सामाजिक आवश्यकताको क्षेत्रबाट अलग छैन । २८ वर्षीया श्रेयाका श्रीमान्को कोरोना भाइरसबाट मृत्यु भएको थियो । उनका २ साना सन्तान छन् । यति सानै उमेरमा श्रीमानको मृत्यु भएपछि उनीमाथि दुःखको पहाड खसेको छ । उनको घरमा कमाउने कोही छैन । श्रीमानको मृत्युपछि उनी पूर्णतया एक्लो भइन् । श्रीमानको मृत्युपछि उनका आमाबुवाले उनलाई पुनः विवाह गर्न मनाउन खोजेका थिए । सबैको चाहना श्रेयाले दोहोर्याएर बिहे गरून् । तर श्रेयाले ठाडै अस्वीकार गरिन् । उनी आफ्नो श्रीमानको सम्झना बिर्सन चाहन्नन् ।

भावनाले भरिएर एक्लो जीवन बिताउने वाचा गरेकी छिन् । तर जीवन भावनामा चल्दैन। केही दिनपछि उनी सत्यको सतहमा आइन् । श्रीमानको निधनमा शोक व्यक्त गर्न आएका आफन्तहरू एक एक गरी छाडेर गएका थिए । उहाँलाई सहयोग गर्ने वाचा गर्नेहरू आफ्नै काममा व्यस्त थिए। केही दिनपछि जनताबाट पाएको सहानुभूति बन्द भयो । पछि हटेर पनि कसैले कारबाही गरेनन् । वास्तवमा, आजको दौडधुपको जीवनमा कसैसँग त्यति समय छैन। आमाबुवाले मात्र उनको हेरचाह गर्नुहुन्थ्यो। अहिले दुवै सन्तान हुर्काउने जिम्मेवारी उनकै काँधमा आएको छ । श्रीमानले छाडेको पैसा र सम्पत्ति सन्तानको पालनपोषणमा सहयोगी साबित भइरहेका छन् तर जीवन निकै एक्लो भएको छ । आफू दुवै सन्तानको लागि दासी बनेको महसुस गर्छिन् । जिउँदै आफ्नै एक्लोपन खसिरहेको छ । श्रीमतीको मृत्युपछि पुरुषले फेरि बिहे गर्छ । तर आज पनि धार्मिक शिक्षाले महिलाको पुनर्विवाहमा अवरोध खडा गरेको छ । धर्मले महिलालाई पतिको मृत्युपछि विधवा भएर बाँच्न सिकाउँछ।

सेतो साडी लगाउनुपर्छ । गाउनु हुन्न । सुख्खा खाना खानुपर्छ । र यी कुराहरूले महिलाहरूलाई पुन: विवाह गर्नबाट रोक्छ। श्रेयालाई पनि त्यस्तै भयो । त्यसैले उनले आफूलाई विधवाको रूपमा प्रस्तुत गर्न खोज्दै थिइन्। श्रीमतीको मृत्यु हुँदा ओमप्रकाश ३५ वर्षका थिए । त्यतिबेला उनकी श्रीमतीले तेस्रो सन्तानलाई जन्म दिने थिइन् । तर डाक्टरले श्रीमती र नवजात शिशुलाई बचाउन सकेनन् । आफ्नी श्रीमतीको मृत्युपछि उनले फेरि विवाह नगर्ने निर्णय गरेका थिए । एउटा नारीले सुख नपाउँदा अर्को नारीबाट सुख पाउँछ भन्ने के ग्यारेन्टी ? तर, त्यतिबेला सम्बन्ध पुनर्विवाहको लागि आइरहेको थियो ।

उनले आफ्ना दुवै छोराछोरीको राम्रो हेरचाह गरे। उनका छोराछोरीले राम्रो शिक्षा पाएका थिए। सबैभन्दा पहिले उनले जेठी छोरीको बिहे गरेका थिए । उनकी छोरी घर गएकी थिइन् । केही वर्षपछि उनले छोराको विवाह पनि गरिन् । छोराले पढेपछि राम्रो काम गर्न थालेको थियो र श्रीमतीसँगै अर्को सहरमा बस्न थालेको थियो । वर्षौं पछि, उसले आफ्नै खाना पकाउनु पर्छ। त्यसपछि उनलाई आफ्नो गल्ती थाहा भयो । उनी भन्छन्, ‘मैले दोस्रो विवाह गरेको भए आज जीवनको अन्तिम घडीमा आफ्नै हातले खाना पकाउनुपर्दैन, यति ठूलो घरमा एक्लै बस्नुपर्दैनथ्यो । यो उमेरमा आफ्नै लागि खाना पकाउनु मेरो नियन्त्रणमा छैन। यस्तो अवस्थामा भावनाले लिएको निर्णय गलत भएकोमा अहिले पछुताउँछु । तर मेरा छोराछोरीले आफ्नो खुशीको लागि आफ्नो बुबालाई एक्लै छोडे। तर, दुवैको आ–आफ्ना बाध्यता पनि छन् ।

आज म नितान्त एक्लो छु । यो एक्लोपनले धेरै पिरोल्छ। कहिलेकाहीँ छोरा छोरी भेट्न आउँछन् नत्र फोनमा कुरा गरिरहन्छन् । तर जीवन साथी बिना जीवन अधुरो लाग्छ। मनमा शून्यताको अनुभूति हुन्छ । ‘शारीरिक रुपमा सक्षम हुँदा मानिस धेरै किसिमका काममा व्यस्त हुन्छ । उनलाई समय बिताउन खासै समस्या छैन । आफ्नो कामको दबाबले समय बित्छ। तर बुढेसकालमा काम गर्ने शक्ति कमजोर हुन्छ। दिनभरि खाली बस्नु पर्छ। मान्छे कतै जान सक्दैन। यस्तो अवस्थामा उनले आफ्नो भावना कसलाई पोखाउने ? जब मान्छे एक्लो हुन्छ, तब उसलाई लाग्छ कि कसैले उसको कुरामा ध्यान दिनुपर्छ, उसको कुरा सुन्नु पर्छ। तर आजको नयाँ पुस्तालाई अरुसँग बस्ने समय कहाँ छ । आजका युवाहरू आफ्नी श्रीमती र छोराछोरीमा व्यस्त छन्। अरुको कुरामा ध्यान दिन कहाँ पाइन्छ ।” श्रीमान्‌को मृत्युपछि पुनः विवाह गर्न अस्वीकार गर्नु भनेको आफ्नै खुट्टामा बञ्चरो हान्नु जस्तै हो । यो पनि सत्य हो कि पति वा पत्नीको सम्बन्ध विच्छेद पछि शारीरिक आवश्यकताहरूलाई बेवास्ता गर्न सकिँदैन। मानिस केही दिन भोकै बस्न सक्छ तर शारीरिक आवश्यकतालाई बेवास्ता गरेर मात्र पुग्दैन ।

यसलाई केहि दिनको लागि बेवास्ता गर्न सकिन्छ, तर हरेक मानिसले यसलाई लामो समयसम्म बेवास्ता गर्न असम्भव देखिन्छ। अर्कोतर्फ अविवाहित महिलाले धेरै प्रकारका समस्याको सामना गर्नुपर्ने हुन्छ । समाजले पनि राम्रो नजरले हेर्दैन । घर होस् वा अफिस, जताततै महिलाले विदेशी पुरुषको सामना गर्नुपर्ने हुन्छ । अविवाहित महिलालाई पुरुषको सहज पहुँचको माध्यमका रूपमा हेरिन्छ । महिलाले घरबाहिर कतै यस्तो पुरुषको सामना गर्नुपर्ने हुन्छ । सबैलाई उमेरको कुनै न कुनै बिन्दुमा एक साथी चाहिन्छ, चाहे आफ्नो भावना व्यक्त गर्न वा आफ्नो शारीरिक आवश्यकताहरू पूरा गर्न। सामाजिक प्राणी भएकाले मानिस समाजमा बस्न चाहन्छ । जीवनसाथीको आवश्यकता पनि सामाजिक आवश्यकताको क्षेत्रबाट अलग छैन। चाहे त्यो श्रीमान् होस् वा श्रीमती । एक वर्षपछि शरीरमा थकान हुन थाल्छ ।

उसको आवश्यकता कसैले ख्याल गर्नुपर्छ भन्ने लाग्छ । र यो पति पत्नी र पत्नी को पति द्वारा मात्र राख्न सकिन्छ। छोरा र छोरीको आफ्नै व्यक्तिगत जीवन छ। बिहेपछि सुनौलो भविष्यको सपनामा हराउँछन् । एक उमेर पुगेपछि बुहारीको नजरमा आमाबुवाको त्यो स्थान रहन सक्दैन । आफ्नो जीवनसाथी बनाएर अरुको बोझ बन्दैनन् । वृद्ध श्रीमान् श्रीमतीले मात्रै एकअर्काको भार बोक्न सक्ने देखिएको छ । एकअर्काको आवश्यकता पूरा गर्ने, हेरचाह गर्ने, हेरचाह गर्ने, सेवा गर्ने, एकअर्काको कदर गर्ने, एकअर्कालाई माया गर्ने ।

एकअर्काको भावनाको कदर गर्नुहोस्, सम्मान गर्नुहोस्, आपसमा लड्नुहोस् र जीवन भनेको यही हो। त्यसैले श्रीमान् वा पत्नीको मृत्युपछि पुनः विवाह गर्नुपर्छ । पुनर्विवाह गर्न अस्वीकार गर्नु जायज होइन। जसका लागि तिमीले आफ्नो सुख बलिदान गर्छौ छोराछोरी। तपाईंको बच्चाहरू हुर्किएपछि त्यो बलिदान हट्छ। तसर्थ, तपाईं तिनीहरूको आवश्यकताको भाग मात्र होइन, तर आफ्नो जीवनको बारेमा पनि सोच्नुहोस्। आफ्नो जीवनको खुशीको ख्याल राख्नु पनि महत्त्वपूर्ण छ । – सरिताबाट

Leave a Reply

Your email address will not be published.